Välkommen att kontakta oss på Polhemsskolan!

Här hittar du kontaktuppgifter till rektor, biträdande rektorer och administrationen. Om du vill nå en lärare, kontakta i första hand administrationen så slussar de dig vidare.

Vik rektor

Bo Nordqvist
026-17 97 50
bo.nordqvist@gavle.se

Rektor gymnasiesärskolan

Kristina Hjertberg
026-17 92 15
kristina.hjertberg@gavle.se

Rektor introduktionsprogram

Tomas Östlund
026-17 92 40

 

Biträdande rektorer gymnasieskola:

Biträdande rektor

Kurt Hjalmarsson
026-17 99 89
kurt.hjalmarsson@gavle.se    
Barn- och fritidsprogrammet 
Hotell- och turismprogrammet
Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Biträdande rektor

Jonas Johannesson
026-17 92 55
jonas.johannesson@gavle.se
Bygg- och anläggningsprogrammet
El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet 

Biträdande rektor

Johanna Linder
026-17 92 52
johanna.linder@gavle.se
Teknikprogrammet

Biträdande rektor

Sofia Wennerström
076-760 42 22
sofia.wennerstrom@gavle.se
Hantverksprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet

 

Biträdande rektorer gymnasiesärskola:

Vik. biträdande rektor

Monica Rosén
026-17 92 54
monica.rosen@gavle.se
Gymnasiesärskolan

Vik. biträdande rektor

Maria Barrögård
026-17 99 60
maria.barrogard@gavle.se
Gymnasiesärskolan Tallbo

 

Biträdande rektorer introduktionsprogrammen:

Biträdande rektor

Anna Jerlinder Krüger 
026-17 92 21 
anna.jerlinder_kruger@gavle.se
Individuellt alternativ
Programinriktat val
Språkintroduktion

Biträdande rektor

Linda Gillving 
026-17 72 54 
linda.gillving@gavle.se 
Individuellt alternativ
Yrkesintroduktion

Administration

Ann-Katrine Lindblad
026-17 93 46
ann-katrine.lindblad@gavle.se
Introduktionsprogram, Gymnasiesärskolan

Carina Melinder
026-17 92 59
carina.melinder@gavle.se
BA, BF, EE, HV, IN, RL, TE, VF, VO 

Elisabeth Svedqvist
026-17 92 58
elisabeth.svedqvist@gavle.se

Pia Eriksson
026-17 92 84
pia.eriksson@gavle.se

Marie Johanson
026-17 92 77
marie.1.johansson@gavle.se

Ulrica Dahl
026-17 72 90
ulrika.dahl@gavle.se

Frånvaroanmälan och ansökan om ledighet

Att frånvaroanmäla sig är obligatoriskt. Läs mer om hur det går till på Polhemsskolan.

Läs mer

Hitta hit

Besök oss gärna!

Läs mer

Hjälp oss att förbättra denna sida genom att klicka på någon av knapparna nedan. Dina synpunkter är viktiga för oss.

Hittade du den information du sökte?