Välkommen att kontakta oss på Polhemsskolan!

Här hittar du kontaktuppgifter till rektor, biträdande rektorer och administrationen. Om du vill nå en lärare, kontakta i första hand administrationen så slussar de dig vidare.

Du kan också höra av dig till Gävle kommuns kundtjänst på
tfn 026-17 80 00 för att hitta den du söker.

Rektor

Michael Andersson
026-17 92 50
michael.andersson@gavle.se

Biträdande rektor

Monica Hansson
026-17 99 89
monica.hansson@gavle.se
Barn- och fritidsprogrammet
Hantverksprogrammet
Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet

Biträdande rektor

Kristina Hjertberg
026-17 92 54
kristina.hjertberg@gavle.se
Gymnasiesärskolan

Biträdande rektor

Jonas Johannesson
026-17 92 55
jonas.johannesson@gavle.se
Bygg- och anläggningsprogrammet
El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
VVS- och fastighetsprogrammet

Biträdande rektor

Johanna Linder
026-17 92 52
johanna.linder@gavle.se
Teknikprogrammet

Biträdande rektor

Catharina Morris
026-17 72 54
catharina.morris@gavle.se
Individuellt alternativ
Preparandutbildning
Yrkesintroduktion

Tf biträdande rektor

Stefan Molander 
070-084 07 94 
stefan.molander@gavle.se
Språkintroduktion

Reception

Inglis Åström
026-17 92 57
inglis.astrom@gavle.se

Administration

Ann-Katrine Lindblad
026-17 93 46
ann-katrine.lindblad@gavle.se
Introduktionsprogram, Gymnasiesärskolan

Carina Melinder
026-17 92 59
carina.melinder@gavle.se
BA, BF, EE, HV, IN, RL, TE, VF, VO 

Elisabeth Svedqvist
026-17 92 58
elisabeth.svedqvist@gavle.se

Pia Eriksson
026-17 92 84
pia.eriksson@gavle.se

Marie Johanson
026-17 92 77
marie.1.johansson@gavle.se

Ulrica Dahl
026-17 72 90
ulrika.dahl@gavle.se

Frånvaroanmälan och ansökan om ledighet

Att frånvaroanmäla sig är obligatoriskt. Läs mer om hur det går till på Polhemsskolan.

Läs mer

Hitta hit

Besök oss gärna!

Läs mer

Hjälp oss att förbättra denna sida genom att klicka på någon av knapparna nedan. Dina synpunkter är viktiga för oss.

Hittade du den information du sökte?